Bianca Mei-Roșu, sportivă legitimată la LPS Nicolae Rotaru și CSM Constanța, a câștigat medalia de aur în proba de simplu la categoria U21, în cadrul competiției desfășurate la BTarena din Cluj-Napoca.
Sportiva constănțeană s-a impus în finala disputată împotriva slovenei Sara Tokic, cu scorul de 4-1 (11-8, 11-8, 5-11, 13-11, 13-11). După încheierea meciului, Bianca Mei-Roșu a celebrat victoria alături de antrenoarea sa, Anamaria Sebe.
Titlul european U21 la simplu vine după alte rezultate obținute de sportivă la nivel continental. În 2024, Bianca Mei-Roșu a câștigat titlul european U19 la simplu, iar în 2023 și 2024 a obținut titlurile europene U21 la dublu.
În ultima zi a competiției de la Cluj-Napoca, sportiva a obținut și medalia de argint în proba de dublu, alături de ucraineanca Veronika Matiunina. Cele două au fost învinse în finală de perechea poloneză formată din Anna Brzyska și Zuzanna Wielgos, cu scorul de 1-3.
